Současná podoba zámku, jehož dějiny sahají až do 13. století, nemá hodnotu pouze historickou. Díky nekonečnému úsilí jeho majitelky, bytové architektky Franzisky Diany Sternbergové, se stal oázou klidu, pohody a krásy. Zámek a přilehlý anglický park nejsou pouze muzeem; až do nejmenších detailů se zde prolíná historie se současností. Právě to je na častolovickém zámku nezapomenutelné.

Ihned po restituci začala paní Sternbergová s výsadbou stromů a keřů na nádvoří zámku i po celém parku. Byla založena obora s bílými daňky a růžová a vodní zahrada s množstvím vzácných květin. Kolem zámku bylo vysázeno na 200 druhů staromódních růží, které jejich milovníci přijíždějí každoročně obdivovat.
V rámci rekonstrukcí v zámeckém areálu vznikla útulná kavárna s restaurací, obřadní síň, galerie a další prostory vhodné pro konání společenských akcí.

Pro nevidomé návštěvníky byly uzpůsobeny speciální hmatové prohlídky a pro bezbariérový přístup do zámecké expozice byla nainstalována zvedací plošina.

Přáním paní Sternbergové je, aby se návštěvníci cítili v prostředí zámeckého areálu příjemně a každý měl možnost vybrat si podle svých preferencí. A že je z čeho vybírat; kromě zámecké expozice a nádvoří s příjemnou kavárnou a restaurací je otevřena zámecká galerie, volně přístupný je i anglický park s oborou, zahradní altán Gloriet, zámecký zvěřinec nebo dětské hřiště.

Zámek je pro veřejnost otevřen od května do září každý den kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.

 

Zámecký zvěřinec

Franziska Diana Sternbergová má v oblibě nejen květiny, ale i zvířata. Založila proto zámecký zvěřinec, který stále neúnavně rozšiřuje a zvelebuje. Původní myšlenkou a snahou bylo vytvoření tzv. petting farm, jaké jsou rozšířeny v Evropě a v USA. V takových zařízeních mají děti možnost setkat se s různými druhy domácích i cizokrajných zvířat, které dosud mohly vidět pouze v knížkách nebo na obrázcích.

V současné době se v našem zvěřinci nachází pštros Emu, lamy, poníci, oslíci, kozy, ovečky a prasátka. Voliéry obývají rozmanité druhy papoušků a bažantů, volně potkáte holoubky, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří si volně hopkají po celém areálu. Díky péči, s jakou je o ně postaráno, se ale vždy rádi vrací do svých příbytků.

Zámecký zvěřinec je veřejnosti přístupný po celý rok. Jen v průběhu zimních měsíců jsou někteří jeho obyvatelé přemístěni do zimoviště.

Zámecký park

Anglický park s rozlohou přes čtyřicet hektarů je chloubou častolovického panství. Jeho procházka nabízí překrásná zákoutí s keři azalek a rododendronů, vzrostlé stromy i vzácné květiny. Dominantou parku je staletá lipová alej. Rozsáhlá je i obora s bílými daňky a jeleny Dybovského.

Na ostrůvku u rybníka každoročně hnízdí divoké kachny. V roce 2009 byl postaven altán Gloriet, který nabízí kromě občerstvení i posezení s krásným výhledem. V jeho blízkosti se nachází dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami.

V blízkosti zámku paní Sternbergová založila vodní a růžovou zahradu. V růžové zahradě se také konají svatební obřady. Zdejší sbírka růží je jedinečná. Její návštěvu doporučujeme zejména v červnu, kdy jsou růže v plném květu.

Od roku 2001 je park doplňován o sochy a další díla moderního umění. První plastikou byl červený Čáp, který vítá návštěvníky při vjezdu do zámeckého parku. Záhy na hladině zámeckého rybníka přistála Vážka, na louce zastavil Cyklista, přibylo dřevěné Torzo a Stříbrný Kůň. Stříbrný kůň se nachází i ve výběhu oslíků v zámeckém zvěřinci. Všechna díla pochází z dílny akademického malíře Vladimíra Peška. Mezi nejnovější přírůstky patří pískovcová socha Stromového muže a hlava Vodníka, obojí od hradeckého sochaře Miloslava Kaprase.