JAPONSKÁ ZAHRADA – Ogród japoński

(12 km od Náchoda, 3 km od lázeňského města Kudowa Zdrój ve směru na Kłodzko)

Japonskou zahradu, jež byla v době otevření veřejnosti jednou ze dvou v celém Polsku, vlastníma rukama stvořil Edward Majcher s manželkou Lucynou. S pracemi začali v roce 1980 a během nich museli upravit terén, navozit velké množství kamenů, vybudovat jezírka a kaskády, vysadit spoustu dřevin a květin.

Na pozemku o rozloze tisíc metrů čtverečních ale dokázali vytvořit obdivuhodnou zahradu, která naplňuje smysl japonských zahrad a opravdu vyjadřuje velký kus krajiny na poměrně malém prostoru. I tady musíte procházet po kamenných a štěrkových cestách jednotlivými zákoutími, abyste objevili všechny scenérie. Nechybí tu samozřejmě ani důležitá součást, kterou je voda, a to nejen voda „stojatá“, ale i tekoucí v potoce, rozvětvujícím se do několika větších či menších jezírek.

Zahrada je samozřejmě nejkrásnější v květnu a červnu, kdy tady kvete množství rostlin. Do různých tvarů upravené malé i velké dřeviny – od mnoha druhů jehličnanů až po typické „barevné” javory a další listnáče – se právě v těchto měsících ukazují v největší kráse. Tu uznale ocenili i zástupci japonské ambasády v Polsku.

Zpřístupnit ogrod japoński veřejnosti se majitelé rozhodli v roce 2003. Od té doby se dělí s návštěvníky o krásu, kterou vybudovali a dál nepřetržitě dotvářejí.

Zahrada je přístupná denně od května do září v době od 10 do 21 hodin. Vstupné je téměř symbolické (40 Kč za osobu) ale platit lze pouze ve zlotých.