Červený Kostelec leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko – Trutnovsko. První zmínka o Kostelci se objevila 22. srpna 1362 v konfirmační knize pražské diecéze. Konkrétně se v této knize píše o ustanovení faráře Heřmana patronem kostela červenohorským panem Mikulášem Písklem. Stalo se tak na kostelecké faře. Přívlastek Červený užívá Kostelec od r. 1876, kdy byl povýšen na město.

Počet obyvatel se v posledních letech ustálil lehce pod osmi a půl tisíci (k 31. 12. 2015 matrika MěÚ evidovala 8360 obyvatel). Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky. Není to však „skanzen“, ale naopak velmi živé město, kde se stále něco děje. Bohatá je činnost sportovních, kulturních a společenských organizací a spolků. To dohromady dává pestrou paletu možností využívání volného času.

Nejvýznamnější každoroční akcí je pětidenní Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec, který je jedním z největších v Evropě pod patronací I. O. V. UNESCO.

Domek Boženy Němcové

 Expozice připomíná pobyt Boženy Němcové v Červeném Kostelci a její dílo vztahující se k Červenému Kostelci (Chudí lidé). Expozice byla založena již v roce 1912 a později rozšířena. V přízemí domku je instalována výstava s ukázkami dobového nábytku a přadlácké praxe z 19. století, která byla na Červenokostelecku velmi rozšířená.

Vstupné:

20 Kč dospělí, 10 Kč děti.

Provozní doba:

Každý den od května do září (9–12 a 13–17).

V pondělí zavřeno.

Kontakt:

Domek Boženy Němcové
Ul. Boženy Němcové, Červený Kostelec
Tel: 491 461 776

 

TIPY NA VÝLETY NA ČERVENOKOSTELECKU

http://www.cervenokostelecko.cz/turistika/tipy-na-vylety/malymestskyokruhstredmestacervenykostelec