Město Trutnov ležící v podhůří Krkonoš je pomyslnou východní bránou do našich nejvyšších hor. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1260. Vyrostlo však z něho půvabné jednatřicetitisícové centrum podkrkonošského regionu.

Město vlastní unikátní sbírku pověstí vztahujících se k jeho založení. Podle jedné verze založil město pán z Trautenbergu, podle jiné rytíř Trut, když svedli vítězný souboj se zde sídlícím drakem. Tohoto bájného tvora potkáte na mnoha místech Trutnova – v létě na věži Staré radnice, v Dračí uličce, či v městském parku. Drakovi je od roku 2012 věnována i samostatná galerie. Neopakovatelnou atmosférou dýchají rovněž každoroční květnové dračí slavnosti „Už ho nesou!“, během kterých je drak na věž Staré radnice pověšen.

Trutnov se může pyšnit mnoha historickými a architektonickými památkami. Dnešní Krakonošovo náměstí lemují renovované domy s rysy baroka, empíru a klasicismu. Dominantou náměstí je Krakonošova kašna z roku 1892, z níž město i rodné hory obhlíží vládce hor Krakonoš.

Město nabízí bohaté kulturní i sportovní vyžití. V jeho centru naleznete Galerii draka, Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, Galerii města Trutnova či Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas – UFFO.

Milovníci sportu pak jistě ocení rozmanité sportovní zázemí. V Trutnově se nachází letní koupaliště, krytý bazén, zimní stadion, atletický a fotbalový stadion, bikepark a v nedalekých lesích také síť terénních stezek pro horská kola Trutnov trails.

V blízkém okolí Trutnova lze také nalézt řadu zajímavých míst, jako je například dělostřelecká pevnost Stachelberg, rozhledna Eliška či naučná stezka Po stopách války 1866 – Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866.